Świat przyrody w Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny

DSC04622

27 maja 2019 r. seniorzy naszej gminy mogli wysłychać wykładu pt.

Świat przyrody w Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny”

oraz „Problemy ochrony przyrody na terenach przemysłowych i zurbanizowanych”,

dotyczącego zagadnień związanych z lokalną bioróżnorodnością i ochroną przyrody.

Wykład został zorganizowany przez Stowarzyszenie Aglomerację Opolską.

W pierwszej części, którą prowadziła pani biolog z Katowic, dowiedzieliśmy się w jaki sposób można indywidualnie wspierać i chronić przyrodę.

DSC04609

Dokarmianie zwierząt jest jak najbardziej wskazane w aglomeracji, trzeba to jednak robić systematycznie, przez cały okres zimowy.

DSC04614

Warto stawiać budki lęgowe, poidła, a co najważniejsze wspomagać owady zapylające, t.j. pszczoły, trzmiele, murarki i motyle. Powinniśmy stwarzać im dogodne warunki, np. przez sianie rodzimych kwiatów, sadzenie drzew.

DSC04617

Część druga spotkania poświęcona była walorom przyrodniczym Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Poznaliśmy charakterystyczną dla tej okolicy szatę roślinną oraz występujące zwierzęta.

DSC04620

Teren Parku jest wyjątkowy, bo przyjazny i odpowiedni dla konkretnych gatunków fauny i flory, które występują tylko na tym terenie.

DSC04623

Większa część Parku objęta jest też statusem geoparku.

Projekt RPOP.05.01.00-16-0003/16 „Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej poprzez działania edukacyjno – informacyjne” – umowa RPOP.05.01.00-16-0003/16-00 z dnia 08.08.2017 r.

Friday the 19th. Custom text here