„Afryka w sercu misjonarki”

We wtorkowy poranek, 4 grudnia 2018 r. gościliśmy w naszej bibliotece autorkę książki „Matko Afryki” - siostrę Dolores Zok ze Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Afryka w sercu misjonarki”.

Po dwudziestu latach pracy na misjach w Angoli i RPA pochodząca z Olesna siostra Dolores wróciła w rodzinne strony. Na misjach opiekowała się trędowatymi, dziećmi ulicy, przeżyła wojnę domową, a w Republice Południowej Afryki założyła klasztor sióstr misyjnych i opiekowała się chorymi na AIDS w prowincji Limpopo.

Obecnie posługuje w kawiarence kurialnej, poza tym jest przełożoną wspólnoty, radną prowincjalną, animatorką misyjną w diecezji, a główne Jej zajęcie to duszpasterstwo akademickie.

Siostra jest bardzo ciepłą osobą, sympatyczną i elokwentną. Na spotkaniu opowiadała o swojej pracy misyjnej. Przedstawiła nam kilka historii życia swoich podopiecznych. Afrykańczycy są bardzo serdeczni. Mimo wielu tragedii i chorób jakie ich dotykają, pozostają otwartymi, przyjaznymi, nie mającymi pretensji do Boga i losu ludźmi.

P1270576P1270577

Siostra Dolores ma też świetny kontakt z młodzieżą, Jej otwartość i przekaz powodują, że młodzi ludzie „garną się do Niej”. Tak też było na spotkaniu w bibliotece.

Uczestniczący w nim nastolatkowie słuchali Jej z wielkim zaciekawieniem, a na zakończenie każdy chętny mógł nabyć książkę i uzyskać autograf.

Thursday the 28th. Custom text here