Komputer już im nie straszny

Jedenastoosobowa grupa słuchaczy szkolenia komputerowego zorganizowanego w naszej Bibliotece właśnie ukończyła kurs. Przez cały marzec dwa razy w tygodniu spotykaliśmy się, aby zgłębić tajniki komputera i internetu.

Pierwsze spotkanie poświęciliśmy na poznanie wyszukiwarki google, staraliśmy się zawęzić poszukiwania do grafiki, filmów i map. Ciekawym doświadczeniem było szukanie w Zdzieszowicach znajomych ulic.

Dzięki Street View udało się „podejść” pod okna naszych domów i mieszkań. Wędrowanie po mapie pomogło w „ujarzmieniu” myszki. Google mapy umożliwiły nam zaplanowanie drogi ze Zdzieszowic do Zakopanego. Planowaliśmy także podróż do stolicy Tatr przeszukując strony z rozkładem jazdy PKP i PKS oraz firmy transportowej Flixbus.

Na kolejnych spotkaniach kursanci dowiedzieli się do czego służą klawisze: shift, caps lock, enter, spacja, backspace. Nauczyli się pisać duże litery i znaki miękkie.

Internet to przede wszystkim rozrywka. Poznaliśmy strony z telewizją internetową: ipla, player, wiemy gdzie można posłuchać ulubionego radia i gdzie w sieci rozwiązać krzyżówkę.

DSC04120

Ważnym elementem internetu jest bezpieczeństwo. Kursanci dowiedzieli się jak usuwać pliki i foldery, gdzie wejść, aby wyczyścić historię przeglądania, jak sprawdzić że połączenie jest bezpieczne.

Ponieważ nie samym internetem człowiek żyję, kolejne spotkania poświęcone były tworzeniu folderów, kopiowaniu ich, przenoszeniu w inne miejsce, odtwarzaniu filmów i muzyki, instalowaniu pendrivów.

Ostatnie dwa spotkania poświęciliśmy poczcie internetowej oraz profilowi zaufanemu.

DSC04137

Założyliśmy pocztę na platformie gmail, uczyliśmy się wysyłania, otwierania i usuwania wiadomości. Nasz gość, Witold Trybała – Inspektor Ochrony Danych Osobowych z Urzędu Miejskiego ze Zdzieszowic, pokazał nam co to jest profil zaufany, jak możemy go założyć i co za jego pomocą możemy „załatwić”.

Ostatnie spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu e-konsumentów. Przy kawie i ciastku wspólnie rozwiązywaliśmy test z bezpieczeństwa w internecie.

DSC04220

Poszedł znakomicie.

DSC04237

Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat oraz drobny upominek od Biblioteki.

Thursday the 28th. Custom text here