Pierwszaki poznają bibliotekę publiczną

Swoją pierwszą lekcję biblioteczną w bibliotece miejskiej miała klasa I PSP nr 1. Mimo że część z nich odwiedza naszą Bibliotekę już od lat, to taka forma spędzania w niej czasu, była dla nich zupełną nowością. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się wielu nowych, ciekawych dla nich rzeczy.

Na początek wysłuchały wiersza „W bibliotece”. Następnie ustaliliśmy czym biblioteka publiczna różni się od szkolnej. Uczniowie poznali też zasady korzystania z naszej placówki. Zapoznaliśmy ich również z układem książek na półkach oraz ofertą skierowaną do nich. Pokazaliśmy im nowości książkowe oraz inne książki z naszych zbiorów, które mogłyby ich zainteresować.

P1270643    P1270653

Rozmawialiśmy też o szanowaniu książek. Na dużej kartce spisaliśmy prośby książki. Dzieciaki zgłaszały mnóstwo pomysłów, które zapisaliśmy. Widać było, że wiedzą co to znaczy szanować książki.

Podczas lekcji uczniowie poznali historię i specyfikę pracy bibliotekarza. Dowiedzieli się, że współczesny bibliotekarz nie tylko wypożycza książki, ale jest też często animatorem kultury, menadżerem i brokerem informacji, a najnowsze technologie nie są mu obce.

P1270650     P1270653

By lepiej poznać placówkę wybraliśmy się na wycieczkę do innych działów biblioteki. Uczniowie odwiedzili Wypożyczalnie dla dorosłych, Czytelnię oraz Dział gromadzenia. Przy okazji dowiedzieli się czym charakteryzuje się praca w tych miejscach.

Po powrocie do Wypożyczalni dla dzieci pierwszoklasiści dostali do wykonania zadanie. Musieli w grupach rozwiązać krzyżówki związane z książką, jej bohaterami oraz biblioteką. Szybko uporali się z zadaniem.

Na pamiątkę zajęć zrobiliśmy wspólne zdjęcie, a uczniowie otrzymali nasze biblioteczne zakładki. Na zakończenie zaprosiliśmy ich do odwiedzania biblioteki i czytania.

Dziękujemy za odwiedziny i aktywny udział w zajęciach. Do zobaczenia

"Uwaga: administratorem powyżej opublikowanych danych osobowych dzieci jest ich szkoła."

Saturday the 20th. Custom text here