Artykuły

Narodziny książki - lekcje biblioteczne

   Lekcje biblioteczne to forma pracy biblioteki pozwalająca przekazać uczniom nową wiedzę na określony temat, ale jednoczenie daje nam możliwości przedstawienia oferty bibliotecznej oraz zachęcenia dzieci do skorzystania z niej. W ostatnim czasie na lekcje przyszli do nas uczniowie klas IVA i IVC Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1w Zdzieszowicach. Była to dla nich pierwsza okazja uczestniczenia w lekcji, która odbywa się nie w szkole, ale w bibliotece miejskiej.   

P1270451
    Zajęcia rozpoczęliśmy od porównania biblioteki szkolnej i miejskiej. Uczniowie dowiedzieli się co je łączy oraz jakie są miedzy nimi różnice.

   P1270454  P1270458

 

   Następnie przeszliśmy do tematu jaka jest droga książki od pomysłu, który zrodzi się w głowie autora aż do momentu, gdy trafi ona do rąk czytelnika. Uczniowie poznali zawody związane z książką (pisarz, tłumacz, wydawca, redaktor, ilustrator, grafik, drukarz, introligator, księgarz, bibliotekarz) oraz miejsca, gdzie zachodzą kolejne etapy jej powstawania (wydawnictwo, redakcja, drukarnia, introligatornia, księgarnia, biblioteka).

P1270467

    Obejrzeli ciekawą prezentację „Narodziny książki. Wiem jak powstaje książka zanim trafi do czytelnika”, która pokazała wiele nowych, ciekawych zagadnień, m.in. pracę ilustratora, drukarni i introligatorni oraz utrwaliła im wiadomości na temat książki.

   P1270468  P1270469

   Następnie przeszliśmy do tematu „Katalogów bibliotecznych”. Uczniowie dowiedzieli się co to są katalogi, jakie są ich rodzaje, kiedy i w jaki sposób z nich korzystać. Poznali też katalog naszej Biblioteki. Wyszukaliśmy w nim dla przykładu interesujące ich książki.

P1270481

   W części praktycznej uczniowie otrzymali książki, w których wyszukiwali autora, ilustratora, wydawnictwo, miejsce i rok wydania czy drukarnię. Na zakończenie lekcji każdy z uczestników miał do wypełnienia kartę katalogową książki. Wszyscy poradzili sobie świetnie.           
Zajęcia bardzo się podobały a poznane zagadnienia, mamy nadzieję, będą przydatne uczniom w ich dalszej edukacji.     

P1270484

 

   P1270491  P1270492

    Odwiedziny w Bibliotece były też dla uczniów doskonałą okazją do wypożyczenia książek, wielu z nich skorzystało z tej możliwości i zabrało ze sobą coś nowego do czytania.

Thursday the 18th. Custom text here
Copyright 2012

©

Template © QualityJoomlaTemplates