Wyprawa do Afryki…

Na początek dzieciaki posłuchały wiersza o Krzysiu, który opowiada jak był w Afryce, nad rzeką Nilem i spotkał tam wiele dzikich zwierząt. Jak się okazało po przeczytaniu całego wiersza „Gdzie był Krzyś”, tak naprawdę to wszystko chłopiec widział w kinie, ale jego opowieść była bardzo realistyczna.

Po przywitaniu się z tubylcami hymnem „O, ale le. O, beri, tika, tonga, masa, masa, masa. O, balua, balue”, zasiedliśmy i poznawaliśmy mieszkańców Czarnego Lądu.

P1270438  P1270473

Na koniec pokazaliśmy przedszkolakom książki z naszych zbiorów związane z tematem zajęć. Przeczytaliśmy jedną z nich o słoniku Tupi, który był niezadowolony ze swojej trąby. Zmienił jednak zdanie, gdy okazało się jak bardzo jest ona przydatna w niektórych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy trzeba sięgnąć po coś w wąską i głęboką szczelinę.

Praca plastyczna, którą musiały wykonać dzieci, polegała na wybraniu spośród całej grupy różnych zwierząt tych, które zamieszkują w Afryce i przyklejeniu obrazków z ich podobiznami na mapie tego kontynentu. Poszło im jak zwykle świetnie.

Młodsze dzieci miały pokolorować wybrane zwierzątko. Również super sobie poradziły. Wielobarwne prace trafiły na wystawkę w Katolickim Przedszkolu Niepublicznym „Ochronka”.
Do zobaczenia wkrótce

Kolejna wizyta przedszkolaków z „Ochronki” była okazją do bliższego poznania tego odległego kontynentu oraz jego mieszkańców.

Po wysłuchaniu wiersza, wszyscy razem wybraliśmy się do Afryki, a ponieważ dzieli nas od niej morze popłynęliśmy łodziami. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem „wiosłowały” rączkami, by dopłynąć do lądu. Po wyjściu na brzeg zabawiliśmy się w zabawę naśladowczą „Zwiedzamy Afrykę”. Bibliotekarka czytała tekst a dzieci: maszerowały przez dżunglę, wspinały się na drzewa, by uciec przed lwem, bawiły się jak małpki, przeskakiwały przez rzekę, by wreszcie dotrzeć do afrykańskiej wioski.
Poznaliśmy wiele plemion, które zamieszkują ten kontynent, ich stroje, domy i zwyczaje. Przypomnieliśmy też sobie wiersz o Murzynku Bambo i jego przygodach. Następnie rozmawialiśmy o innych mieszkańcach Afryki - zwierzętach. Rozpoznawaliśmy na ilustracjach słonie, żyrafy, hipopotamy, lwy i krokodyle, ale też mniej znane antylopy, bawoły, lemury i flamingi. Tańczyliśmy też do afrykańskich rytmów oraz zabawiliśmy się w zgaduj- zgadulę, na temat mieszkańców Czarnego Lądu. Na koniec pokazaliśmy przedszkolakom książki z naszych zbiorów związane z tematem zajęć. Przeczytaliśmy jedną z nich o słoniku Tupi, który był niezadowolony ze swojej trąby. Zmienił jednak zdanie, gdy okazało się jak bardzo jest ona przydatna w niektórych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy gdy trzeba sięgnąć po coś w wąską i głęboką szczelinę.
Pożegnaliśmy się wspólną fotografią, afrykańskim hymnem oraz słodkim poczęstunkiem. Do zobaczenia wkrótce
Thursday the 25th. Custom text here