Artykuły
Wakacje w bibliotece
W czasie wakacji dzieci, które pozostały w mieście mogły uczestniczyć w przygotowanych przez naszą placówkę zajęciach. Przez dwa tygodnie działo się naprawdę dużo. Były zajęcia plastyczne, literackie, edukacyjne oraz kulinarne. Nie zabrakło zabaw ruchowych, zarówno tych w bibliotece jak i na świeżym powietrzu. Nasza placówka rozbrzmiewała w tym czasie śmiechem i zabawą.
Rozpoczęliśmy od praktycznych zajęć z szycia. Wszyscy, zarówno ci starsi jak i ci najmłodsi niespełna siedmiolatkowie, szyliśmy sowy z filcu i innych materiałów ozdobnych. Mimo początkowych kłopotów, nawet z nawleczeniem igieł, wszystkim udało się przyswoić sztukę szycia i wykonać super kolorowe zawieszki.
Kolejnego dnia poznawaliśmy tajniki malowania woskiem przy użyciu specjalnych żelazek. Trudna sztuka enkaustyki wielu uczestnikom zajęć bardzo przypadła do gustu. Tego dnia malowaliśmy też kawą. Ten styl plastyczny również bardzo się spodobał. Owocem zajęć w tym dniu były przepiękne prace, które wyeksponowaliśmy na wystawie.
W myśl hasła „W zdrowym ciele zdrowy duch” kolejny dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu i nieźle się rozruszaliśmy. Graliśmy w badmintona, „dwa ognie”, gry planszowe oraz pokonywaliśmy tory przeszkód. Chłopcy oczywiście najchętniej kopali piłkę.
Zajęcia w ramach „Kreatywnego misz-maszu” były dużym wyzwaniem dla małych rączek. Robiliśmy tego dnia masę solną, a po jej dokładnym wyrobieniu, wykonywaliśmy miseczki. Ręce bolały, ale w końcu udało się ulepić całkiem zgrabne naczynia.
Zostawiliśmy je do wyschnięcia, a w kolejnym tygodniu przyozdobiliśmy je metodą decupage. W ten sam sposób „wystroiliśmy” też słoiczki na drobiazgi. Kolorowe, prześliczne pojemniczki, zabrały dzieciaki do domu.
Jedne z zajęć miały charakter literacki. Podzieliłyśmy uczestników na grupy, a każda z grup wybrała dowolną bajkę. Zadaniem grupy było wymyśleć i napisać, co ich zdaniem wydarzyło się w bajce wcześniej oraz później. Trzeba też było wykonać do tych historii ilustracje. Wyobraźnia dzieci nie ma jednak granic, historie były niesamowite.
Na pamiątkę wakacyjnych zajęć w bibliotece kolejnego dnia robiliśmy z papieru słoneczniki. Zrobiło się dzięki nim naprawdę słonecznie.
Były też oczywiście zajęcia kulinarne. Wybraliśmy się na nie do Rozwadzy. Robiliśmy tam pizzę, każdy dla siebie, a później z wielkim apetytem ją zajadaliśmy.
W czasie gdy smakowitości piekły się w piecu, braliśmy udział w Talent-Show. Dzieciaki były bardzo odważne i z dumą pokazywały na scenie swoje umiejętności tańca, śpiewu, gimnastyczne i komediowe. Wiele radości sprawiła obecność podczas występów „Znanej Artystki z Warszawy”, uczestniczki jednego z telewizyjnych reality. Opowiedziała o swojej „wielkiej karierze”, odpowiedziała na liczne pytania oraz wykonała przepiękną piosenkę. Głos anioła, trzeba przyznać.
Nasze kolejne zajęcia w plenerze poświęciliśmy na zbieranie roślin, z których później wykonywaliśmy zielnik, korzystając z książek o roślinach i kwiatach.
Zakończenie wakacyjnych zajęć w bibliotece umilił nam „Cyrk Adonis”. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Pokaz sztuczek i trików magicznych, wiele gagów i na koniec żywy królik – bardzo nam się podobało.
Ponieważ my bibliotekarki uważamy, że „czytać trzeba zawsze, a można wszędzie” czytaliśmy więc codziennie i w bibliotece i w plenerze. Poznaliśmy dzięki temu przygody „Niemożliwych detektywów”, Blanki, Bernarda i Bajorka, którzy wyjaśniali zagadkę „Trefnego nauczyciela”. Jest to super książka na wakacje, wciągająca, pozwalająca wczuć się w rolę detektywów, dostarczająca wiele emocji i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Nasze dzieciaki słuchały jej z wielkim zainteresowaniem, ciekawe tego jak zakończy się historia.
Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Również nasze zajęcia wakacyjne. Wszystkim dzieciakom dziękujemy za liczny udział i zaangażowanie w zajęcia. Życzymy pogody na kolejne dni wakacji oraz zapraszamy do odwiedzania biblioteki przez cały rok.