Na 100 Niepodległej – Odjazdowy Bibliotekarz

Dnia 9 czerwca 2018 roku po raz czwarty odbył się rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nasz rajd zorganizowaliśmy wspólnie
z Młodzieżową Radą Miejską oraz Kołem PTTK „Łazik”, a odbył się on pod hasłem
„Na 100 Niepodległej”.

DSC02409   DSC02422

zbiorcze

Przed 9 rano pod Biblioteka stawiła się grupa ponad 40 rowerzystów gotowych zmierzyć się z wyjątkowo trudnym dystansem. Droga wiodła przez drogi asfaltowe, szutrowe, polne i leśne, kamieniste ścieżki, ścieżynki. Dodatkowo jazdę utrudniała pogoda, ponieważ tego dnia było wyjątkowo gorąco. Trudy rekompensowały nam ciekawe obiekty odwiedzane po drodze.

P1270285   P1270291

Pierwszym odwiedzonym miejscem było gospodarstwo prowadzone przez panią Klaudię , gdzie mogliśmy zobaczyć konie, staw hodowlany, stary gołębnik. Po tej krótkiej wizycie udaliśmy się na śluzę w Krępnej. Tam pan Adam Hyjek opowiedział nam o historii śluzy oraz niedaleko położonych pozostałościach po cegielni.

DSC02470

DSC02463   DSC02473

Pokazał nam książki pani Reginy Kalli-Szulc: „Krępna zarys dziejów” oraz „Z dziejów cegielni w Krępnej”. Następnie odwiedziliśmy kapliczkę św. Rocha.

DSC02489   DSC02490

I tu wysłuchaliśmy historii świętego. Poznaliśmy jego życie oraz okoliczności, jakie sprawiły że właśnie w tym miejscu została ustawiona kapliczka. Stąd drogą szutrową udaliśmy się do Szczaklowni. Tam obejrzeliśmy ruiny starego młyna i wysłuchaliśmy opowieści jednej z uczestniczek rajdu. Ona pamięta, że miejsce to zawdzięcza swoją nazwę właścicielowi.
   Ostatnim jego właścicielem był pan Szczakiel. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do pomnika Karola Chodkiewicza w Oleszce. Tam czekała na nas pani Helga Bieniusa, która przybliżyła nam postać Karola Chodkiewicza i opowiedziała o historii pomnika.

DSC02527    DSC02532

DSC02534

Dziękujemy pani Heldze za poświęcony nam czas. Stąd ruszyliśmy do mety naszej wycieczki rowerowej, do Żyrowej. W sumie przejechaliśmy ponad 30 kilometrów. Na mecie uczestnicy mogli napić się chłodnej wody i zjeść kawałek pizzy.

DSC02548

Rajd zorganizowany był w ramach projektu
Młodzi Łowcy Kultury- Pasjonująca Opolszczyzna.

Thursday the 2nd. Custom text here