To właśnie mechaniczne roboty były chyba największą atrakcją tygodniowych zajęć, które przygotowaliśmy dla dzieci spędzających wakacje w mieście. Roboty zawitały do nas dzięki Stowarzyszeniu Edukacji Pozaformalnej Meritum z Krakowa, którego specjaliści przeprowadzili w naszej placówce 3-godzinne warsztaty pokazowe w zakresie programowania z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms.

Około 1,5 metrowa mechaniczna kobra poruszana za pomocą tabletu oraz reagująca na dotyk i zmieniające się otoczenie zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Każdy z uczestników warsztatów mógł nią przez chwilę pokierować, pozwolić jej zasyczeć lub wić się w wybranym kierunku. Zabawy było co nie miara.

Najważniejszym punktem zajęć było budowanie przez dwie konkurencyjne drużyny robotów o konstrukcji aut oraz zaprogramowanie ich tak, by mogły wziąć udział w wyścigu. Kulminacyjnym punktem był oczywiście wyścig na przygotowanym torze, który wywołał ogromne emocje wśród młodych „konstruktorów” i „programistów”.

W trakcie całego tygodnia mieliśmy też wiele innych ciekawych zajęć do zaproponowania dzieciakom. Poznały "Barwny świat motyli" oraz wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszego motyla świata. Wykonane dowolną techniką owady to prawdziwe cudeńka.

Wyklejaliśmy też Drzewo Dobrej Książki. Każde z dzieci zaproponowało jego zdaniem najciekawszą książkę do przeczytania w czasie wakacji oraz wykonało do niej okładkę. Następnie zawiesiliśmy je w formie liści na Drzewie Dobrej Ksiązki, które wyeksponowaliśmy na holu biblioteki.

W kolejnym dniu uczestnicy zajęć wykonywali zakładki do książek, które mogli zabrać ze sobą. Dzięki inwencji dzieci zakładki przybrały postać zwierząt, robotów i postaci z bajek.

Na zakończenie tygodnia, przy sprzyjającej pogodzie, wybraliśmy się na piknik na świeżym powietrzu, gdzie wśród kwiatów na łące wyżywaliśmy się ruchowo. Dzieci chętnie grały w piłkę, chowanego, badmintona, twistera oraz pokonały tor przeszkód. Bawiliśmy się też chustą Klanzy, i te zabawy wywołały najwięcej emocji.

Drugi tydzień zajęć rozpoczęliśmy od wykonania plakatu przedstawiającego atrakcje turystyczne i przyrodnicze naszej okolicy. Przy okazji wyklejania dzieciaki dowiedziały się o miejscach, których nie znały, m. in. Łęg Zdzieszowicki, elektrownie wodne w Krępnej i Januszkowicach, Kapliczka Trzech Braci.

P1140810          P1140819

Kolejnego dnia opowiadaliśmy i rysowaliśmy nasze marzenia. Okazuje się, że dzieci najczęściej marzą o własnym zwierzątku i (co ciekawe) o locie w kosmos. By upamiętnić nasze wakacyjne przeżycia wykonaliśmy gazetkę o tym jak się bawiliśmy w naszej bibliotece podczas tegorocznych wakacji.

P1140845    P1140937

Na zakończenie zajęć wspólnie przygotowaliśmy sałatkę z owoców przyniesionych przez dzieciaki, którą następnie konsumowaliśmy i wspominaliśmy nasze spotkania.

P1140967        P1140978

Oczywiście podczas naszych spotkań nie zabrakło codziennych zajęć ruchowych, gier, zabaw oraz głośnego czytania. Każdego dnia poznawaliśmy też  baśnie z różnych części świata.

Niestety wakacje dobiegają końca i nadchodzi czas nauki.
                                                  Życzymy Wam dzieciaki udanego roku szkolnego
                                                             i zapraszamy do biblioteki przez cały rok.

W trakcie całego tygodnia mieliśmy też wiele innych ciekawych zajęć do zaproponowania dzieciakom.  Poznały „Barwny świat motyli” oraz wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszego motyla świata. Wykonane dowolną techniką owady to prawdziwe cudeńka.
Friday the 17th. Custom text here