„Noc Z Andersenem” to międzynarodowa akcja promująca czytanie, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej, obchodzonego w dniu urodzin H. CH. Andersena. Nasza Biblioteka po raz kolejny dołączyła do akcji i zamieniła się na te jedną noc w magiczną krainę baśni. Zaproszono do niej młodych miłośników książek i czytania, którzy przybrali z tej okazji postaci elfów, wróżek, królów, piratów, rycerzy i wielu innych bohaterów baśni. Przynieśli też ze sobą latarki oraz dobry humor, który przez cały wieczór ich nie opuszczał i dopisywał również bibliotekarkom. W miłej i radosnej atmosferze wieczór mijał bardzo szybko. Nikt nie myślał o zmęczeniu i spaniu, tylko o zabawie. Dzieciaki w trakcie gier i zabaw wykazały się nie tylko doskonałą wiedzą na temat baśni, ale również ogromną kondycją.

Rozpoczęliśmy od pokazu mody bajkowej. Na wybiegu pojawili się wszyscy uczestnicy Nocy. W wyniku głosowania okazało się, że za najlepsze przebranie uznano stroje Świniopasa i Kota w Butach. Następnie przyszedł czas na zabawy ruchowe. Wyczerpane nimi dzieciaki chętnie zasiadły do przygotowanej kolacji. Kolorowe kanapki znikały w mig.

Kulminacyjnym punktem tej magicznej nocy było poszukiwanie skarbu przy świetle latarek. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy, Odkrywców i Latareczek (nazwy wymyślili sami), kierując się wskazówkami na mapach odnajdywali kolejne zadania, które musieli wykonać, by zbliżyć się do ukrytego skarbu. Aby do niego dotrzeć musieli m. in. rozwiązać krzyżówkę, zabawić się w Kopciuszka i rozdzielić ziarna, poprzez dotyk rozpoznać rekwizyty z bajek, ułożyć prawidłowo pozamieniane tytuły baśni oraz „uszyć szaty nagiemu królowi”.

W trakcie poszukiwań skarbu w ciemności natknęli się na tajemniczą postać, która okazała się duchem pana Andersena. Zaprosił on dzieciaki do wysłuchania jednej z jego baśni. Zadziwieni, w ciszy i skupieniu wysłuchali opowieści o „Latającym Kufrze”.

Po odnalezieniu i wykonaniu wszystkich zadań obie grupy dotarły do miejsca ukrytego skarbu. Okazał się nim tort, który w chwili odnalezienia rozbłysnął fajerwerkami. Kolejną niespodzianką było ponowne pojawienie się pana Andersena, który pomagał rozkroić tort i obdzielał nim dzieciaki. Po konsumpcji słodkości był czas na wspólne zdjęcia z naszym gościem oraz autografy. Na zakończenie imprezy wszyscy jej uczestnicy otrzymali z rąk p. Andersena pamiątkowe medale.

Niestety czas zakończenia naszej imprezy zbliżał się nieubłaganie i mimo, że dzieciaki chętne były bawić się dalej, musieliśmy się pożegnać, ponieważ za drzwiami biblioteki czekali stęsknieni i zaciekawieni rodzice. Zmęczeni, ale w dobrych humorach udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Kolejna bardzo udana „Noc z Andersenem” przeszła do historii. Wspominać ją będziemy jeszcze długo.

Serdecznie podziękowania należą się dzieciakom za wytrwałość, zaangażowanie, zabawę i wiele radości, której wszyscy wspólnie doświadczyliśmy tego wieczoru. Już teraz zapraszamy za rok na kolejną „Noc z Andersenem”.