17 grudnia spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki aby omówić „Honor” Elif Shafak i „Powrót” Izabeli Sowy.
   „Honor” to powieść o turecko-kurdyjskiej rodzinie emigrantów, która w Londynie miała zacząć nowe życie. Jednak nawet tutaj okrutna tradycja ma nad nimi tak ogromną władzę, że doprowadzi do strasznej tragedii „zabójstwa honorowego”. Toprakowie to przedstawiciele wielu współczesnych emigrantów, którzy nie bardzo odnajdują się w nowym kraju i nowej kulturze.

P1110717    P1110726

Problem różnic kulturowych to jednak nie najważniejszy wątek. Jak wskazuje tytuł ta książka jest przede wszystkim o honorze, a raczej o tym, jak w społeczeństwie arabskim był on pojmowany i jak różny jest od pojęcia honoru w kulturze europejskiej. U nas honor to godność osobista a tam to zemsta i nienawiść. Mężczyzna grzeszy, kobieta zaś hańbi rodzinę. Na tym w skrócie polega różnica pomiędzy Adamem, który sypia z inną niż jego żona kobietą, a Pembe, która nieśmiało zaczyna się spotykać z Gliasem, zgadzając się jedynie na cotygodniowe seanse kinowe. Kiedy sprawa wychodzi na jaw najstarszy syn w przypływie gniewu dokonuje czynu – w jego przekonaniu – honorowego, w odczuciu każdej innej istoty – hańbiącego. Zabija własną matkę.

P1110719    P1110722

Gorąca dyskusja, która jak zawsze w naszym gronie się wywiązała, przywiodła nas do konkluzji, że nie potrafimy zrozumieć tej kultury, takiego pojęcia honoru i relacji łączącej muzułmańskie rodziny. Książkę uznaliśmy za ciekawą, wartą polecenia i przemyślenia.

Na następne spotkanie klubowicze umówili się na 5 lutego 2015 roku,
                                kiedy omawiać będziemy książkę Francine Rivers „Dziecko pokuty”.

Wednesday the 15th. Custom text here