Artykuły
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka świata, najlepszy przyjaciel dzieci -Pluszowy Miś. Mimo, że pojawia się wiele coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 roku.
Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wydarzenie to uwiecznione zostało na obrazku w gazecie, a podobiznę niedźwiadka ze zdjęcia wykorzystał producent zabawek. Wyprodukował próbną serię misiów, które okazały się hitem wśród dzieci.
W naszej bibliotece po raz kolejny obchodziliśmy to święto. W tym roku odwiedziły nas z tej okazji Żabki z Publicznego Przedszkola nr 6. Ponieważ przyniosły ze sobą swoje ulubione przytulanki Wypożyczalnia dla dzieci stała się Krainą Misiów.
Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały krótkiej historii pluszowego misia. Zapoznały się też z sylwetkami misiów - bohaterów literackich. Po wysłuchaniu wiersza Czesława Janczarskiego „Naprawiamy misia”, rozmawialiśmy o tym co to znaczy szanować zabawki. W między czasie dzieciaki wzięły udział w zabawie ruchowej „Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek”. Odgadywały też zagadki dotyczące misiów, wykonywały ćwiczenia gimnastyczne ze swoimi maskotkami oraz wysłuchały bajki o przygodach misia o imieniu Jaś.
Była też przerwa na „małe co nieco”, czyli miodek z chrupkami, który dzieciakom wyjątkowo smakował. By zapewnić im trochę ruchu zaproponowano gimnastykę wraz z pluszakami. Następnie przedszkolaki dostały zadanie pokolorować misia (przepiękne różnobarwne prace do obejrzenia na wystawce w Wypożyczalni dla dzieci). Na zakończenie zajęć pokazano, jakie książki o misiach posiada w swoich zbiorach placówka. Zachęcono też przedszkolaki do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.
Zajęcia okazały się bardzo udane, dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zabawach, radości było co niemiara. Wychodząc z biblioteki ochoczo zadeklarowały ponowne odwiedziny.