Artykuły
Spotkanie z bratem Tadeuszem Rucińskim
Dnia 12.06.2014 r. gościliśmy w naszej bibliotece brata Tadeusza Rucińskiego, autora wielu książek religijnych dla dzieci m.in.: „Zdrowaś Maryjo, jak Mamie szeptane”, „Cicho-sza! Na modlitwę czas...”, "Tak cicho wołam do swego Anioła” i wielu innych.
Podczas spotkania, które było zorganizowane dla osób dorosłych, brat Tadeusz omówił „Wpływ dobrej książki na rozwój i wychowanie dzieci”. Mówił jak ważne jest aby dziecku czytać, czy też opowiadać baśnie. Dobra baśń rozwija wyobraźnię, myślenie i uczy właściwych wzorców postępowania. Baśnie kształtują u dzieci stosunek do wartości uniwersalnych jak: dobro, prawda, uczciwość, sprawiedliwość oraz dotykają ważnych obszarów takich jak: zazdrość, odwaga, złość, tolerancja, wdzięczność, rywalizacja między rówieśnikami, agresja, lęk i wiele innych. Baśnie i bajki pełnią w życiu każdego dziecka bardzo ważną rolę. Fantastyczne rozumienie świata w ujęciu baśni stosunkowo łatwo trafia do umysłu dziecka w sensie myślenia o rzeczywistości i jej interpretowaniu. Przeżycia doznawane w czasie słuchania bajki lub baśni pozwalają dziecku nie tylko łatwo akceptować ich treści, ale także porządkować kształtujący się obraz świata.
Uczestnicy zadawali wiele pytań. Mogli się zapoznać z listą książek polecanych przez brata Tadeusza (do wypożyczenia w bibliotece). Doskonały kontakt z czytelnikami sprawił, że było to spotkanie niezwykle fascynujące, a miłą pamiątką pozostaną zdjęcia, dedykacje i autografy.