Dnia 27 maja gościliśmy w naszej bibliotece Krzysztofa Koziołka, pisarza oraz dziennikarza, który doświadczenie zawodowe zdobył w Gazecie Lubuskiej i Tygodniku Krąg. Pan Krzysztof jest autorem powieści sensacyjnych i kryminalnych. Spod jego pióra wyszły m. in. Bóg nie weźmie w tym udziału, Miecz zdrady, Trzy dni sokoła, Droga bez powrotu, Premier musi zginąć. Do naszej biblioteki przybył by poprowadzić warsztaty dziennikarskie z młodzieżą.

Podczas spotkania młodzi ludzie dowiedzieli się jaki jest mechanizm powstawania plotki, co to są wybuchowe słowa (są to rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki z literą r w środku wyrazu i spółgłoską obok, np. urwać, narwany – w tekście mają za zadanie przykuć uwagę). Poznali też tajniki pisania ciekawych i przyciągających uwagę czytelnika artykułów. Nauczyli się jakie tytuły nadawać tekstom, aby były chwytliwe, a nie tzw. suchary. Pan Krzysztof podzielił się też swoimi doświadczeniami jak zrobić dobre zdjęcie, które wywoła emocje i zatrzyma oko, a jednocześnie udokumentuje wydarzenie.

W części praktycznej warsztatów przyszli adepci dziennikarstwa mieli też okazję spróbować swoich sił redagując tytuły i nagłówki do artykułów na temat zajęć w których uczestniczyli. Wykazali się tutaj wielką inwencją i pomysłowością. Prowadzący warsztaty stwierdził, że co najmniej w kilku uczestnikach widzi potencjał na przyszłego dziennikarza.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach otrzymała wiele cennych informacji i wskazówek przydatnych podczas pisania artykułów do gazet, które mogą również wykorzystać przy pisaniu prac domowych czy wypracowań. Od prowadzącego usłyszała też jak ważne jest czytanie książek, które wzbogaca słownictwo i uczy poprawnego wypowiadania się.

A co z tajemniczym termosem? Okazuje się, że pan Krzysztof ma go zawsze na warsztatach, a w nim kisiel, który popija w trakcie spotkania, gdyż doskonale nawilża gardło i chroni, co jest niezwykle ważne przy tej ilości spotkań jakie prowadzi.

Tuesday the 7th. Custom text here