W dniach do 2 do 8 marca 2014 roku obchodzony jest na całym świecie „Tydzień e-książki”. Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała dla uczniów klas piątych pogadankę połączoną z warsztatami na temat historii, rodzajów oraz źródeł książki elektronicznej. Przez kolejne trzy dni odwiedzali nas uczniowie zdzieszowickich szkół podstawowych. Oprócz teoretycznych informacji, jakie zaprezentowaliśmy w postaci prezentacji multimedialnej, mogli zapoznać się z portalami Federacji Bibliotek Cyfrowych, Wolnych Lektur oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Psp1.1

Psp1.2

Młodzież szkolna poznała rodzaje e-książek i z wielki zdziwieniem zorientowała się, że towarzyszy im ona w edukacji już od najmłodszych lat. Uczniowie w nowym świetle zobaczyli płyty dołączane do podręczników oraz multimedialne płyty z encyklopediami. Nie było dla nich nowością, że poruszanie się po encyklopedii elektronicznej jest prostsze i łatwiejsze niż po jej papierowej wersji. Mogli się także dowiedzieć o zaletach i wadach książki elektronicznej.

Psp 2

Przedstawiliśmy też ofertę czytelni internetowej Ibuk Libra, stworzonej przez Konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych, do którego należy również nasza biblioteka.

Psp3.1   Psp 3.3

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach, których zadaniem było pokazanie zasad korzystania z portalu wolnelektury.pl oraz libra.ibuk.pl. Dowiedziały się, że oprócz czytania on line można tekst zaznaczać, powiększać, obracać, kopiować, wprowadzać do niego notatki i udostępniać za pomocą twittera i facebooka.

Psp2 zb

psp1    Psp 3 zb

Dla wszystkich użytkowników biblioteki przygotowałyśmy wystawę z historią oraz z zaletami i wadami książki elektronicznej. Z okazji tygodnia książki elektronicznej każdy użytkownik czytelni Ibuk otrzymał dostęp do całości zgromadzonych zbiorów.