W ramach propagowania biblioteki jako miejsca spotkań wielu kultur 24 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy „Papuszę” Angeliki Kuźniak. Książka to wstrząsająca opowieść o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs – tytułowej Papuszy – wyklętej przez swój klan. Gośćmi specjalnymi naszego spotkania byli przedstawiciele społeczności romskiej – pani Inga Mirga wraz z mężem.

Książka „Papusza” jest przepięknym obrazem życia, twórczości i folkloru cygańskiego, folkloru nieznanego przeciętnemu człowiekowi, bo jednak ciągle kierujemy się stereotypami. Dystans autorki do opisywanych wydarzeń jest wyraźny, ale mimo to książka chwyta za serce, zmusza do myślenia i dyskusji. Uczestnicy nie tylko dzielili się swoimi refleksjami na temat „Papuszy”, ale również z wielką uwagą słuchali naszych gości specjalnych, zadając im mnóstwo pytań zarówno na temat aspektów życia codziennego jak i tradycji kulturowej Romów. Tematy te są dla nas nieznane, ponieważ najważniejsza zasada wśród Romów polega na tym, że „nie wolno ujawniać gadziom (osobom obcym) spraw cygańskich”.

P1080288  P1080303

Pani Inga Mirga posługując się pięknym językiem literackim prosto wyjaśniała nam wszystkie dręczące nas kwestie. Pytaniom nie było końca. Spotkanie było jednym z dłuższych w historii naszego DKK, a uczestnicy z wielkim zadowoleniem stwierdzili, że warto było na ten temat porozmawiać...

Mirga

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się
31 marca o godzinie 18.00.
Omawiać będziemy książkę
Jodi Picoult "Bez mojej zgody".

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Thursday the 2nd. Custom text here