Artykuły
Spotkanie autorskie z Joanną Olech
Tydzień bibliotek zakończyliśmy w miłym towarzystwie. Uczniowie klas czwartych spotkali się z pisarką, autorką bestsellera „Dynastia Miziołków” Joanną Olech.
Joanna Olech jest pisarką, krytykiem literackim oraz ilustratorką książek. Z wykształcenia jest grafikiem, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej książki nagradzano wielokrotnie prestiżowymi nagrodami w dziedzinie literatury, m.in. debiutancka Dynastia Miziołków otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcy Bestseller 1996 Roku. W 2008 roku pisarka została nominowana do nagrody wydawców „Ikar” za propagowanie książek dla dzieci.
Spotkanie w naszej Bibliotece przebiegało w bardzo radosnej i ożywionej atmosferze. Pani Olech w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoim debiucie literackim, gdy pracując w czasopiśmie młodzieżowym musiała zastąpić kolegę i narysować za niego cotygodniowy komiks. Niestety nie potrafiła tego zrobić, więc stworzyła własną historię o Miziołku, czyli swoim synku.
Dorysowała do niej ilustracje i opowiadanie ukazało się. Przygody Miziołka i jego rodziny bardzo spodobały się czytelnikom. Powstawały kolejne odcinki, które w krótkim czasie wydane zostały w formie książki. Jak mówiła autorka dynastia Miziołków to jej rodzina, jej znajomi, przyjaciele a nawet dawna nauczycielka. Wszyscy bohaterowie książki mieli swoje prawdziwe pierwowzory, a wszystko co opisała w książce zdarzyło się naprawdę. Książka osiągnęła wielki sukces, także międzynarodowy, została wydana nawet w języku koreańskim.
Nasz gość przedstawił też inne swoje książki w tym te najnowsze: detektywistyczną „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczem”, kryminalną „Tarantula, Klops i Herkules” i przygodową serię „Szkoła detektywów Emila Wykopka”.
Opowiedział nam też o kulisach pracy nad serią książeczek do nauki czytania „Czytam sobie”, gdzie trudność w ich pisaniu polega na nieużywaniu znaków z ogonkiem (ą, ę, ć…), dwuznaków (dz, rz…) i znaków miękkich. Przy okazji opowiadania o tej pracy zaproponowała dzieciom konkurs tworzenia takich właśnie zdań. Dzieciaki świetnie sobie poradziły. Zdania padały z sali jedno za drugim. Kolejne zadanie polegało na zamianie zdania podanego przez autorkę na takie bez zakazanych znaków. I tak zdanie „Sędziwy król pochował żonę” zamieniono na „Stary władca został wdowcem”.
Pani Olech przedstawiła nam też swoją książkę o patriotyzmie „Kto ty jesteś?”, którą przeczytała w całości, a następnie zadawała pytania związane z jej treścią.
Na zakończenie swojej opowieści autorka przywołała słynną serię „Przygody Pompona”, o smoku, który nagle pojawił się w rodzinie Fisiów i już w niej pozostał, stając się bohaterem wielu zabawnych przygód. I tu również pani Joanna zaproponowała dzieciom zabawę. Troje wybranych uczestników miało opowiedzieć o wymyślonym przez siebie smoku: wesołym, zdziwionym i wściekłym. W czasie gdy dzieci opowiadały, autorka rysowała te smoki. Śmiechu było przy okazji co nie miara.
Wszystkie uczestniczące w konkursach i zadaniach dzieci zostały nagrodzone słodkim upominki.
Za wspaniałe spotkanie podziękowaliśmy pani Joannie gromkimi brawami, kwiatami i laurkami.
Na zakończenie można było nabyć książkę autorki i uzyskać autograf. Kolejka po nie była bardzo długa :-)