Artykuły
„Drugie życie starego buta” - spotkanie z Mikołajkiem
Przedszkolaki z grupy Krasnoludków, które są dość częstymi gośćmi w naszej placówce, tym razem przyszły w związku z ukazaniem się nowej książki o przygodach Mikołajka „Niczego się nie boję”. Jedno z opowiadań z tego zbioru, pt. „Co za wstyd!”, stało się inspiracją do przeprowadzenia zajęć.
Bohater opowiadania Mikołajek dostał prezent. Nie kolejkę elektryczną, nie zdalnie sterowane auto czy odrzutowiec, których się spodziewał. To były tylko buty. Niestety na dodatek zielone. U Mikołajka wywołały natychmiastowy wstręt, bo kto chodzi w zielonych butach? Klaun? Kolejne perypetie związane z butami doprowadziły jednak do tego, że Mikołajek chciał czy nie musiał je nosić. Podczas naszych zajęć postanowiliśmy pomóc Mikołajkowi polubić nowe buty oraz zastanawialiśmy się co można zrobić ze starymi.
Bawiliśmy się więc w skojarzenia i próbowaliśmy wymienić jak najwięcej rzeczy, które mogą mieć kolor zielony. Okazało się, że kolor zielony nie jest wcale taki zły, nawet na butach.
Następnie podczas zabawy ruchowej wypróbowaliśmy co to znaczy, że buty są dobre. Sprawdzaliśmy więc czy można w nich chodzić cicho, czy można głośno tupać i wysoko skakać, czy da się w nich chodzić na piętach oraz tańczyć, czy łatwo się je zdejmuje i wkłada, no i czy mają ciekawy wzór na podeszwie.
Po tej krótkiej gimnastyce rozmawialiśmy o różnych butach służących do różnych celów. Dzieci doskonale znały takie buty. Bez problemu rozpoznały buty narciarskie, kalosze, baletki, buty rybaka, rycerza, płetwy, korki i wiele innych, oraz potrafiły je przyporządkować do odpowiednich postaci.
Nasze kolejne zadanie ruchowe polegało na tym, żeby zademonstrować jak poruszają się w swoich butach poszczególne postaci, do których wcześniej dobieraliśmy buty. Bez problemu dzieciaki demonstrowały kroki baletnicy, narciarza, rycerza, pływaka i innych. Spróbowaliśmy też wyobrazić sobie, co by było gdyby pozamieniać im buty. Oj było zabawnie.
Naszym ostatnim zadaniem było wymyślić i narysować do czego można wykorzystać stare buty. Przedszkolaki z pomocą kredek zmieniły but w skarbonkę, autko, samolot, kwietnik, łyżwy, sanki i wiele innych rzeczy. Wykonane prace spięliśmy w jedną książeczkę, którą zatytułowaliśmy „Drugie życie starego buta”. Dla przedszkolaków była to ich pierwsza książka, której stali się autorami.
Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wspólną fotografię.
Każda wizyta Krasnoludków wiąże się też z wypożyczeniem książki, którą później nauczycielki czytają im w przedszkolu. Tym razem zabrały ze sobą „Historyjki i opowiastki”, książkę wypełnioną wieloma ciekawymi bajeczkami o zwierzątkach oraz pięknymi ilustracjami.
Dzieciakom i ich Paniom dziękujemy za odwiedziny, super zajęcia i radość spotkania.
Do zobaczenia wkrótce